Pełne wozy Gospodarze, czyli Dożynki w Ujsołach

Pełne wozy Gospodarze, czyli Dożynki w Ujsołach

„Pełne wozy, Gospodarze!

 Ziemia dała nam plon w darze.

Wieniec w ręce Gospodarzy,

niechże wam się wszystko darzy!”

 

I w Ujsołach w dn. 8 września zebraliśmy się wszyscy wokół stołu dożynkowego, aby wspólnie podziękować Bogu za tegoroczne plony, za każdy przejaw życzliwości płynący z serca naszej ziemi.

W tym to dniu, w godzinach rannych zebrali się wszyscy odświętnie ubrani przed amfiteatrem, aby w korowodzie przemaszerować do kościoła parafialnego w Ujsołach na Mszę Świętą Dziękczynną. Korowód prowadziła służba liturgiczna potem maszerowały poczty sztandarowe OSP z Gminy Ujsoły a także Kół Łowieckich „Głuszec” z Rajczy oraz „Cyranka” z Oświęcimia i oczywiście Starostowie Dożynkowi, którymi byli Anna i Szymon Szatanik – rodzeństwo z Glinki oraz Pan Wójt jako główny Gospodarz tego wydarzenia z Małżonką niosąc bogaty kołacz dożynkowy a także zaproszeni goście. Widowiskowym elementem korowodu były delegacje wsi  Ujsoły, Złatna, Soblówka i Glinka z wieńcami dożynkowymi, następnie szli Sołtysowie poszczególnych wsi  niosąc chleby dożynkowe.

Ks. Grzegorz Badura Proboszcz parafii Ujsoły przywitał delegacje na stopniach kościoła a następnie uroczyście wprowadził do świątyni. Przed Mszą świętą głos zabrał Pan Wójt Tadeusz Piętka, który podzielił się refleksją na temat etycznego wymiaru dożynek, podkreślając, że są one okazją do uświadomienia sobie znaczenia pamięci i tradycji, które tworzą naszą tożsamość i łączą nas w jedną wspólnotę. Wato zacytować słowa że „dożynki są przede wszystkim po to, aby nam uświadomić jak ważna jest  pamięć. I że to ona przecież nadaje sens naszemu dzisiejszemu życiu” a tradycja tworzy nasze ja, naszą tożsamość i łączy nas w jedną wspólnotę, w jedną wielką rodzinę, która gromadzi się za wspólnym stołem i jest silna, bo wie jak się nazywa i skąd się wzięła?”
Po Mszy Świętej wszyscy przeszli znów pod amfiteatr gdzie odbyła się dalsza część świętowania. W pierwszej kolejności Wójt Gminy na scenie przywitał Starostów Dożynkowych, wręczając im sierp oraz noże do krązania kapusty. Powitano również zaproszonych gości, wśród których znaleźli się pan Stanisław Baczyński  Radny Sejmiku Województwa Śląskiego  oraz pan Grzegorz Rybarski Radny Powiatowy.

W części artystycznej wydarzenia wystąpiła Kapela Zbójnicy ze Szczyrku, bawiąc zebranych utworami biesiadnymi. A także zespół „Na Bystrej” który zaprezentował swoją interpretację piosenek  „Zagraj mi piękny cyganie”. Bartłomiej Jarco z Glinki akompaniował na akordeonie a poza tym miał również swój solowy występ  prezentując utwory polskie i słowackie również z repertuaru piosenek biesiadnych. W programie artystycznym zaprezentowała się kapela Zbójnicy ze Szczyrku, który rozbawiał i porwał publiczność do tańca.

Dziękujemy:

  1. OSP Glinka, Ujsoły, Złatna, Soblówka,
  2. Pocztom Sztandarowym Ochotniczych Straży Pożarnych,
  3. Grzegorzowi Badurze – Proboszczowi Parafii z Ujsół za sprawowanie Mszy Św. Dożynkowej.
  4. Kołom Gospodyń Wiejskich z Ujsół, Soblówki, Glinki i ze Złatnej.
  5. Sołtysom Sołectw: Teresie Kubiesie, Pawłowi Kozubkowi i Janowi Miękinie.
  6. Pani Bernadecie Sypule – Sołtys Sołectwa Ujsoły.
  7. Darczyńcom płodów rolnych, które ubogaciły wymiar imprezy.
  8. Romanowi Chrabkiewiczowi - właścicielowi Piekarni w Ujsołach za pieczywo (chleby i bułki dożynkowe).
  9. Markowi Reglowi - Dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu za wynajęcie sceny.

(KS)