Program Opieka wytchnieniowa

INFORMACJA -  PROGRAM  „OPIEKA WYTCHNIENIOWA”- EDYCJA 2019

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ujsołach w związku z przystąpieniem do  Programu ogłoszonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2019 r. pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019, realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych prosi o kontakt osoby spełniające następujące kryteria ogłoszone w programie i zainteresowane uzyskaniem wsparcia.

CELE PROGRAMU:

Celem głównym Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi niepełnosprawnymi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
  1. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji;
  2. konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności

poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej.

W pierwszej kolejności z usług opieki wytchnieniowej powinny skorzystać dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa powyżej, oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które są całkowicie niesamodzielne.

W celu oceny stanu ww. dzieci oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, poza posiadanym orzeczeniem, lekarz specjalista – zgodnie z symbolem przyczyny niepełnosprawności znajdującej się na orzeczeniu, powinien uzupełnić Kartę oceny stanu pacjenta wg zmodyfikowanej skali Barthel. Opieka wytchnieniowa trafia w pierwszej kolejności do pacjenta z wynikiem badania od 0 do 40 punktów w skali Barthel.

Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi i dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, które mają największe potrzeby w zakresie zdrowia i pielęgnacji oraz pomocy w codziennym funkcjonowaniu, żyją w warunkach ciągłego obciążenia psychicznego i fizycznego. Muszą oni podporządkować dzienny rozkład zajęć czynnościom związanym z opieką, dlatego też borykają się z brakiem możliwości załatwienia spraw prywatnych, niejednokrotnie pilnych. Osoby te dotykają również nagłe, nieoczekiwane zdarzenia losowe, takie jak np. choroba, pobyt w szpitalu czy niespodziewany wyjazd poza miejsce zamieszkania. W takich sytuacjach stają przed problemem zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej, co często jest trudne do zrealizowania. Potrzebują oni również odpoczynku od codziennego wypełniania swoich obowiązków związanych z opieką nad osobą niepełnosprawną. Opieka wytchnieniowa może odciążyć opiekunów, m. in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.

Program „Opieka wytchnieniowa” realizowany jest w trzech modułach, z czego Moduł I i II może być realizowany przez gminy:

Moduł I – świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, skierowanego do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa powyżej oraz osób o znacznym stopniu niepełnosprawności niekorzystających z innych form usług w:

  1. miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej;
  2. ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej jako zorganizowanej usługi.

Moduł II: świadczenie usługi opieki wytchnieniowej jako rozszerzenie usług opiekuńczych, w ramach pobytu całodobowego:

  1. w ośrodkach wsparcia, w tym w środowiskowych domach samopomocy posiadających miejsca całodobowego pobytu,
  2. w mieszkaniach chronionych ( z wyłączeniem możliwości pobytu dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością )

Moduł III ( realizowany przez powiat )- świadczenie usług opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa powyżej, oraz osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa ( psychologicznego lub terapeutycznego ) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

Niniejsza informacja służy do zdiagnozowania potrzeb osób zainteresowanych oraz kalkulacji środków na realizację zadania w roku bieżącym i w kolejnych latach w przypadku kontynuacji programu. 

Prosimy osoby zainteresowane Programem (  opiekunów dzieci i osób niepełnosprawnych ) o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ujsołach ( osobisty, telefoniczny  lub mailowy ) pod nr: 33/8647350 wew. 23 lub 34; e-mail: gops@ujsoly.com.pl